Akatemialajit ja harjoittelupaikat

Akatemiaharjoittelun pääpainona on henkilökohtaisten laji- ja fyysisten ominaisuuksien kehittäminen, huomioiden lajien vaatimukset. Lajivalmennusryhmät määrittelevät valmennuksen sisällön, lajiliittojen ja seurojen ohjelmien mukaisesti.

 

Jääkiekko

Kalevankankaan jäähallit
Maanantaisin klo 14:30-16:00 sekä Tiistaisin ja torstaisin klo 7:30 - 9:00

Vastuualmentajat:
Juniori-Jukurit Ry

https://www.juniori-jukurit.fi

U15
Juuso Vuokio juuso.vuokio(at)juniori-jukurit.fi

U16

Aleksi Heinonen a.heinonen(at)hotmail.com

U18
Jaakko Heikkilä jaakko.heikkila(at)juniori-jukurit.fi, Joel Pasonen jpasonen(at)gmail.com

Jukurit HC Oy:
U20
Tommo Nukari, tommo.nukari(at)jukurit.fi, Joonas Ruosteinen joonas.ruosteinen(at)jukurit.fi, Teemu Suokas teemu.suokas(at)jukurit.fi


Jalkapallo

Urpolan tekonurmi, Hänninhaudan tekonurmi, Kalevankankaan koulun tekonurmi ja talvella Kalevankankaan kuplahalli
Tiistaisin ja torstaisin klo 7:30-9:00
Mikkeliläisillä seuroilla on omat valmennusryhmät, jotka toteuttavat valmennusta seurojen ohjelmien mukaisesti.

Valmentajat:
MP: Matti Kuitunen matti.kuitunen(at)mikkelinpalloilijat.fi
PU-62 : Kimmo Aholainen kimmo.aholainen(at)luukku.com
MiKi: Ozeias Graciano ozeias.graciano(at)hotmail.com


Jääpallo

Hänninkentän  tekojää, Kalevankankaan jäähallit
Jääpallovalmennuksesta vastaa Kampparit Ry
Tiistaisin ja torstaisin klo 7:30-9:00

Valmentaja
Kimmo Huotelin
kimmo.huotelin(at)kampparit.fi


Salibandy

Saimaa Stadium
Tiistaisin ja torstaisin klo 7:30-9:00
Salibandy valmennuksesta vastaa Urheiluseura Hatsina Ry

Valmentaja:
Marko Partio
marko.partio(at)hatsinasalibandy.net


Lentopallo

Saimaa Stadiumi
Tiistaisin ja Torstaisin klo 7:30-9:00

Valmentaja:
Isto Heikkinen
isto.heikkinen(at)gmail.com


Voimistelu

Voimisteluakatemiassa harjoitetaan voimistelun voima-, liikkuvuus- ja taito-ominaisuuksia huomioiden urheilijoiden yksilöllinen laji.

Saimaa Stadiumi
Tiistaisin ja Torstaisin klo 8:00-9:00

Valmentaja:
Saila Parviainen
puh. 050-542 6462
saila.parviainen(at)brahenvoimistelijat.fi


Cheerleading

Saimaa Stadiumi tiistai ja torstai aamuisin klo 7:30-9:00

Valmentajat

Aino Jukarainen
seurakehittaja@mivo.fi

Amina Ighmour

Mikkelin Voimistelijat / MiVo


Ominaisuusvalmennus

Yleisurheilu ja kestävyyslajit mm.kestävyysjuoksu, suunnistus ja hiihtolajit.
Harjoittelun perusrytmityksenä on:
Tiistaisin kuntosalilla tai esim Urheilupuistossa kehonhallintaliikkeitä kevyellä vastuksella kuntopiirimäisesti.
Torstaisin huoltava harjoitus, keskivartalojumppaa ja kehonhallintaa liikkuvuutta edistäen

Urheilupuisto, Saimaa Stadiumi sekä erikseen sovitut harjoittelupaikat
Tiistaisin ja Torstaisin klo 7:30-9:00
Valmentaja:
Taija Jäppinen, taija.jappinen(at)sivistys.mikkeli.fi


Uinti

Tiistai Saimaa Stadiumi klo 7:00-8:30
Torstai Naisvuoren uimahalli klo 7:00-8:15

Valmentajat:
Jukka Lepistö p.044-3400948

valmennus(at)mikkelinuimaseura.fi


Taitoluistelu

Kalevankankaan jäähallit sekä Saimaa Stadium oheisharjoittelu.
Tiistaisin ja Torstaisin klo 7:00-9:00

Valmennus:

Susanna Palokangas susanna.palokangas.ml(at)gmail.com


Koripallo

Saimaa Stadiumi tiistai ja torstai aamuisin klo 7:30-9:00

Valmentajat

Kalle Bäck

040-5907479

kalle.baeck@gmail.com

Antoni Kosonen

 


Golf

Ryhmä aloittaa mahdollisesti lukuvuodelle 2022-2023

Valmennuksesta vastaa Jarno Hovila jarno(at)golftiimi.fi

Yläkouluikäisille fysiikkapainotteista valmennusta akatemiaharjoituksissa

2. asteen ikäset Lukiolaiset henkilökohtaisen lajivalmennuksen kautta lajiharjoittelua.

 

 

Yleistaitovalmennus

7. lk yleistaitovalmennus toteutetaan Mikkelin kaupungin yläkoulujen Kalevankangas (harjoittelupaikka Saimaa Stadiumi), Lyseon, Rantakylän ja Urheilupuiston yhteydessä. Valmennusta toteutetaan, mikäli koulukohtaisiin ryhmiin saadaan riittävästi urheilijoita (noin 15 kpl).
Harjoitteluajankohta on ennen koulupäivää noin 7:30-9:00 aikavälillä. Päivät määräytyvät koulujen lukujärjestyksen valmistuttua ja niistä tiedotetaan erikseen. Harjoittelu tapahtuu pääsääntöisesti kouluajan ulkopuolella.
Valmennus suunnataan kehittämään fyysisiä ja motorisia yleistaitoja. Harjoittelu tapahtuu koulujen saleissa tai koulujen läheisyydessä. Harjoittelussa pyritään noudattamaan Olympiakomitean Urheiluyläkoulun 7 lk ohjelmaa.
Urheilijalla tulee olla henkilökohtainen ohjatun harjoittelun kattava tapaturmavakuutus tai lajiliiton kautta tuleva vakuutus.
Harjoittelu aloitetaan alustavasti viikolla 34, tarkempi ajankohta ilmoitetaan koulujen alun jälkeen elokuussa.

Kalevankankaan koulu,
Saimaa Stadiumilla

Torstaisin klo 8:15 - 9:15

Valmentaja:
Pasi Parviainen
pasi.parviainen(at)esliikunta.fi

Urheilupuiston koulu

Tiistaisin 7:50-8:50 koulun läheisyyden harjoittelupaikat. Valmennus Anna Hämäläinen anna.leinonen(at)sivistys.mikkeli.fi

Rantakylän koulu

Tiistaisin 8:00-9:00 koulun salissa. Valmennus Pasi Parviainen pasi.parviainen(at)esliikunta.fi

Lyseon koulu

Tiistaisin 7:30-8:45

Valmentaja:
Joni Maaranen
joni.maaranen(at)sivistys.mikkeli.fi